PROFILAKTYKA, Dorośli 55+

Próchnica i zapalenia dziąseł mają u wszystkich ludzi te same przyczyny: kwasy i cytotoksyny jako produkty przemiany materii bakterii jamy ustnej.

Wśród osób starszych częste są choroby aparatów zębowych, tworzenie się mocniejszych kamieni nazębnych jak próchnica przy korzeniach zębowych. Szyjki zębowe są odsłaniane w ramach paradontycznych zabiegów chirurgicznych.

Odsłonięte korzenie zębowe są szczególnie narażone na próchnicę, ponieważ powierzchnia nie jest chroniona przez gładkie szkliwo. Powierzchnia jest surowa, tak że bakterie łatwo się osadzają. Dochodzi do tego, że wytworzone przez nie kwasy w korzeniu zębowym mają łatwego "przeciwnika". Element korzeniowy rozpuszcza się łatwiej niż szkliwo. Także skromniejsze tworzenie się śliny oznacza niebezpieczeństwo dla odsłoniętych szyjek zębowych. Pojedyncze zęby, na których umocowane są wyciągane protezy, koronki albo słupki pod mostki wymagają szczególnej pielęgnacji i uwagi. Bakterie i resztki jedzenia osadzają się w mikroskopijnej wielkości niszach pomiędzy naturalnymi zębami a protezami. Same szczoteczki do zębów nie wystarczą. Dotyczy to szczególnie poszerzonych przestrzeni międzyzębowych z odsłoniętymi korzeniami - wymagają bardzo intensywnej troski.

Państwa stomatolog i jego zespół zna stosowne do Państwa sytuacji w jamie ustnej odpowiednie techniki czyszczenia. On objaśni, jak należy obchodzić się ze szczotkami, szczotkami do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, płynami do płukania jamy ustnej i nitkami do czyszczenia.

Bez ochrony korzeń jest biedny
Jeżeli zakończenia nerwowe nie są już przykryte dziąsłem, szyjka zęba jest wyjątkowo wrażliwa. Oczywiste jest wtedy, że zaniedbano czyszczenie zębów. W widocznym obszarze próchnica korzenia rozpoznawana jest łatwo przez ciemne przebarwienia. Jeżeli są one schowane pod dziąsłem albo w przestrzeniach międzyzębowych można je rozpoznać tylko na zdjęciu rentgenowskim.
Z biegiem czasu dziąsło cofa się. Korzeń zębowy - zwany także szyjką zębową - jest odsłonięty.
Utrzymywana próchnica korzenia: kieł o małym wypełnieniu szyjki zębowej, próchnica na małych zębach trzonowych może być tylko wyszlifowana i wypolerowana. W przypadku próchnicy korzenia dentysta musi chwycić za wiertło:
Rozmiękczoną substancję zębową trzeba usunąć instrumentem ręcznym, a defekty wygładzić. Założenie: intensywna pielęgnacja, dostarczenie fluoru (pasta fluorodentyczna, płyny albo lakier flurodentyczny).

Protezy - ochrona i kontrola...
Dwa razy do roku odwiedzaj stomatologa - przez całe życie. Także przy całkowitych protezach, ponieważ szczęka i wysokość zgryzu zmienia się.

  1. Do odsłoniętych zębów używaj szczoteczki i nitk
  2. Do zębów słupkowych i części mostków używaj szczotki do zębów i szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych
  3. Do elementów łączeniowych używaj szczotki do zębów i szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych
  4. Do wyciąganych protez używaj szczotki i twardszej szczotki do protez

Pamiętaj, że przy jedzeniu i piciu:

  • róznorodność smakuje lepiej
  • możliwie aktywne żucie - jeść potrawy chrupkie i świeże
  • zwracać uwagę na cukier, także ten ukryty w napojach i sokach
  • dla spragnionych słodyczy są produkty wymienne lub zastępujące cukier
    możliwie dużo pić