PROFILAKTYKA, Dzieci 6 - 12 lat

Nadchodzi nowe

W twojej buzi - albo mówiąc lepiej w dolnej i górnej szczęce coś się właśnie dzieje: jeden ząb mleczny po drugim żegnają się, nadchodzą nowe stałe zęby. I tak się dzieje do 12 roku życia! Uwaga wyjątek: W szóstym roku życia za ostatnim zębem mlecznym widoczny jest stały ząb, chociaż mleczny nie wylatuje. Jest to trzonowy ząb sześciolatka. Jest on ważny dla dalszego rozwoju uzębienia. Dlatego musi byc szczególnie troskliwie pielęgnowany i chroniony przez stomatologa poprzez zalakowanie. Powód: szkliwo "nowych" zębów podczas wyżynania się nie jest jeszcze całkiem twarde i dlatego narażone na próchnicę. To się odnosi także do małych nowych zębów trzonowych, które twój stomatolog nazywa "przedtrzonowymi".

Chronione i lakowane

Twoje zęby mogą dostarczyć ci sporych problemów, ponieważ mają takie nieliczne miejsca, które są są narażone na niebezpieczeństwo. Są to: szczeliny powierzchni żujących zębów trzonowych, przestrzenie międzyzębowe, szyjki zębowe i brzegi dziąseł. Tutaj przyklejają się resztki jedzenia i tworzą nalot. Leżące w nim bakterie cieszą się niezmiernie, gdy nadchodzi słodkie. Wtedy rozmnażają się milion razy. Wydzielają agresywne kwasy jako produkty swojej przemiany materii i te atakują szkliwo, rozpuszczają je i powodują próchnicę.

Lakowane powierzchni żujących oznacza dla twoich zębów całkowitą i pewną ochronę. Przy okazji zagłębienia zębowe wypełnione są przez stomatologa specjalnym tworzywem. Niezależnie od tego, obszary narażone na próchnicę muszą byc należycie czyszczone. Dewiza brzmi: Dobrze czyścić. Dla przestrzeni międzyzębowych zalecane jest stosowanie nitki. Abyś dokładnie wszystko wiedział zapytaj swojego stomatologa o nitkę i lakowanie.