Wypełnienia

Wypełnienie jest metodą przywracania prawidłowej czynności i kształtu zęba uszkodzonego przez próchnicę. Przed wykonaniem wypełnienia dentysta usuwa zmieniony próchniczo materiał zęba, oczyszcza uszkodzone miejsce, a następnie wypełnia oczyszczoną jamę materiałem wypełniającym. 

 Jak sprawdzić, czy konieczne jest wypełnienie?

Tylko stomatolog może stwierdzić, czy w uzębieniu występują zmiany próchnicze wymagające leczenia za pomocą wypełnień. Podczas kontroli używa się lusterka do zbadania powierzchni każdego zęba.

Wszystkie nieprawidłowości zostaną następnie zbadane za pomocą specjalnych narzędzi. Można także wykonać badanie rentgenowskie całej jamy ustnej lub jej części.

Wybrany typ leczenia będzie uzależniony od zakresu uszkodzeń spowodowanych próchnicą.

Stare nieszczelne wypełnienie amalgamatowenieszczelne wypełnienie amalgamatowe     

wypełnienie kompozytowe

 

 

Obecnie przy wypełnianiu ubytków wykorzystuje się dwie techniki. 

Pierwsza z nich, bezpośrednia, polega na wypełnieniu ubytku materiałem plastycznym od razu w zębie.

Natomiast w technice pośredniej uszkodzony ząb uzupełnia się inlayem (wkładem) przygotowanym w laboratorium. Ząb wypełnia się albo od razu przygotowanym wkładem, albo stosuje się wypełnienie tymczasowe zamykające - chroniące ubytek do czasu wypełnienia ostatecznego.

Kompozyty

Kompozyty to materiały, które utrwalają się pod wpływem światła o ściśle określonej długości fali świetlnej. W technice dentystycznej do utrwalania stosuje się lampy polimeryzacyjnej.

Zastosowanie kompozytów daje możliwość użycia techniki warstwowej (położenie warstwy kompozytu, wymodelowanie, utwardzenie i kładzenie następnej warstwy). Ponadto stomatolog ma więcej czasu na modelowanie powierzchni plomby, jeszcze w stanie plastycznym. Także porowatość wypełnienia jest znacznie zredukowana, a podczas jego kształtowania zaoszczędza się wiele zdrowej tkanki zęba.